U
O
U2.5
O2.5

УЕФА Шампионска лига е най-популярното цлубно футболно състезание в света, с повече от 300 милиона телевизионни зрители това е най-гледаното спортно събитие в света. Първата клубна купа на Европейските шампиони се е състояла през сезона 1955/56 година и в този турнир са участвали 16 отбора. През годините този турнир претърпява много промени, като в последните години има следната структура. Преелиминаторен рунд – в който влизат 4 отбора, 3 квалификационни рунда, плейоф рунд, групова фаза със 32 отбора и елиминационна фаза – 16 отбора. Всеки от участниците се включва в турнира според националната класация на УЕФА и мястото което са заели в крайното класиране на собствената си държава.

• Преелиминаторен рунд – участват отборите спечелили националните си шампионати и страните им са класирани от УЕФА на местата от 52-ро до 55-то.
  • Първи квалификационен рунд – участват 33 шампиона на страните класирани от УЕФА на места от 18-то до 51-во плюс спечелилия отбот от предходния рунд.
  • Втори квалификационен рунд – участват 3-те шампиона на страните класирани от УЕФА на места от 15-то до 17-то, шестте клуба завършили на второ място в първенстовото на страните си класирани от УЕФА на места от 10-то до 15-то, и седемнайсетте победители от първия квалификационен рунд – общо 26 отбора.
  • Трети квалификационен рунд – общо 20 отбора – двата шампиона на страните класирани от УЕФА на места от 13-то до 14-то, трите отбора завършили на второ място в първенстовото на страните си класирани от УЕФА на места от 7-мо до 9-то и 2 отбора завършили на трето място в първенстовото на страните си класирани от УЕФА на места от 5-то до 6-то плюс 13 отбора спечелили втория квалификационен рунд.
  • Плейоф фаза – участват двата шампиона на страните класирани от УЕФА на места от 11-то до 12-то плюс десетте отбора които продължават от предходната фаза – общо 12 отбора.
  • Групова фаза – състои се от 32 отбора – десетте шампиона на страните класирани от УЕФА на места от 1-во до 10-то, шестте клуба завършили на второ място в първенстовото на страните си класирани от УЕФА на места от 1-во до 6-то, осем клуба завършили на трето и четвърто място в първенстовото на страните си класирани от УЕФА на места от 1-во до 4-то, 2 клуба спечелили УЕФА Шампионска лига и УЕФА Лига Европа от предходния сезон и 6 клуба които продължават от предходната фаза.
  • Елиминационна фаза – 16 отбора – това са отборите завършили на първо и второ място в групите си от груповата фаза на турнира.

Клубът с най-много спечелени титли е Реал Мадрид – 13, следван от Милан със 7 титли и тертото място си делят Байерн Мюнхен, Ливърпул и Барселона – всеки с по 5 титли.

Използваме „бисквитки“, за да гарантираме най-доброто преживяване на нашия уебсайт. Повече информация Разбирам