U
O
U2.5
O2.5

Турнирът на УЕФА – Лига Европа стартира през 1971 година под наименованието Купа на УЕФА и през сезон 2009/10 името е променено на сегашното УЕФА Лига Европа. Това е Европейски клубен футболен турнир, който се организира всяка година и е второто най-популярно футболна събитие в Европа след УЕФА Шампионска Лига. Отбори от всички страни могат да се класират за участие чрез много варианти, основно зависи от позицията която тяхната страна заема в класацията на УЕФА и тяхната позиция в крайното класиране на съответната държава, също така почти всеки отбор, спечелил купата на своята страна също се класира за участие в Лига Европа. Турнирът е разделен на 1-ви, 2-ри и 3-ти квалификационен етап, плейоф рунд, групова фаза и елиминационна фаза. В квалификационните етапи и плейоф рунда вземат участие над 150 отбора от всяка държава рeгистрирана в УЕФА.

Груповата фаза се сътои от 48 отбора, разделени в 12 групи от по 4 отбора. Всеки отбор играе по две среши една като домакин и една като гост срещу всички останали отбори от групата. Двата отбора класирали се на първо и второ място в групата продължават напред в турнира и влизат в елиминационната фаза.

В елиминационния рунд участват 32 отбора – 24-тте отбора завършили на 1-во и 2-ро място в групите си и 8 отбора завършили на 3-то място в групите си на УЕФА Шампионска лига. Победителя в турнира печели купата и 8,5 милиона евро. Загубилият на финала и заел второ място взема 4,5 милиона евро. Най-много титли в турнира има Севилия – 5 титли, следвани от Ливърпул, Ювентус, Интер и Атлетико Мадрид които имат по 3 титли всеки.

Използваме „бисквитки“, за да гарантираме най-доброто преживяване на нашия уебсайт. Повече информация Разбирам