Футбол в Финландия

Финландия е една от Европейските държви в които футболът не е най-популярния спорт, като той заема второ място след хокея, но също се радва на много фенове. Първото историческо доказателство за футбола във Финландия е от 1890 година. В наши дни, структурата на футболните дивизии и националния отбор по футбол на Финландия се ръководят от футболната асоциация на Финландия, която е основана през 1907 година.

Националния отбор по футбол на Финландия никога не е вземал участие в ФИФА Световна купа по футбол и в УЕФА Европейско първенство по футбол. Тяхното най-добро постижение в международни турнири е 2-то място в Балтийската купа през 2012 година

Финландската футболна система е съставена от много иерархично свързани футболни дивизии. Първите три от тях са:

• Вейкауслига – най-висшата футболна лига в Финландия, състояща се от 12 отбора
  • Юконен – втората футболна лига – 10 отбора
  • Третата футболна дивизия е разделена на 3 групи всяка с по 12 отбора, наречени: Каконен Група А, Каконен Група Б, Каконен Група В

Всяка година, футболната асоциация на Финландия организира голям национален футболен турнир, наречен Купа на Финландия. Това състезание е създадено през 1955 година, и от тогава в него участват всички отбори от първите три дивизии на Финландия. Победителя автоматично се класира за УЕФА Лига Европа.

Използваме „бисквитки“, за да гарантираме най-доброто преживяване на нашия уебсайт. Повече информация Разбирам