2.20
1.65
28.04.2024
29.04.2024

ЛаЛига е най-висшата футболна лига в Испания и е един от най-трудните и оспорвани футболни шампионати в Европа а и в целия свят. Състои се от 20 футболни клуба, като всеки клуб играе по 38 срещи за един сезон, по един като домакин и един като гост срещу всеки от останалите отбори в ЛаЛига. Отборите се класират според спечелените точки за сезона. Поради това, че Испания заема високо място в класирането на УЕФА, след края на сезона първите 4 отбора се класират за груповата фаза на УЕФА Шампионска лига, 5-тия и 6-тия отбор се класират директно за груповата фаза на УЕФА Лига Европа, а 7-мия отбор се класира за квалификационната фаза на УЕФА Лига Европа. Последните три отбора от крайното класиране автоматично отпадат в по-ниската ЛаЛига2, докато техните места се заемат от първите 2 отбора в ЛаЛига2. Третото свободно място се заема от победителя в плейофите играни от отборите завършили на места от 3-то до 6-то в ЛаЛига2.

Повечето от отборите в ЛаЛига са добре познати по света от тяхното преставяне в турнирите на УЕФА. Трите отбора с най-много шампионски титли на Испания са – Реал Мадрид с 33 титли и 23 втори места, Барселона с 25 титли и 25 втори места и Атлетико Мадрид – 10 титли и 10 втори места.

Използваме „бисквитки“, за да гарантираме най-доброто преживяване на нашия уебсайт. Повече информация Разбирам