53
35
65
29.04.2024

Серия А е най-висшата футболна дивизия в Италия. През годините броя на отборите участващи в Серия А варира от 16 дп 21 отбора. В наши дни участващите отбори са 20, които играят по 2 срещи (като домакин и гост) срещу всеки от останалите отбори в Серия А. Класирането се актуализира след всяка среща като отборите се подреждат според спечелените точки, резултата от сблъсъка между отборите с равни точки, головата разлика от този сблъсък, головата разлика през сезона, отбелязаните голове и броя на срещите завършили на равно. Първите четири клуба в края на сезона се класират за УЕФА Шампионска лига – груповата фаза. Завършилите на пето и шесто място, заедно с носителя на Купата на Италия се класират за участие в УЕФА Лига Европа. Ако носителя на купата на Италия вече е класиран за някои от турнирите на УЕФА то тогава неговото място в УЕФА Лига Европа се заема от седмия в класирането. Отборите завършили на последните три места автоматично отпадат в по-ниската футболна дивизия наречена Серия Б, а техните места се заемат от отборите на първите три места в Серия Б.

Клубовете в Италианската Серия А са добре познати в Европа, а и в целия свят от участията им в всички турнири организирани от УЕФА. Ювентус е отборът с най-много титли в Италия – общо 34 шампионски титли, второто място си делят Милан и Интер със по 18 титли.

Използваме „бисквитки“, за да гарантираме най-доброто преживяване на нашия уебсайт. Повече информация Разбирам