Футбол в Холандия

Холандския футбол има над 125 годишна история и е един от най-популярните спортове. Националния отбор по футбол на Холандия изиграва първата си среща през далечната 1905 година. Най-доброто му постижение е три втори места в ФИФА Световна купа по футбол, като също е бил веднъж на 3-то и веднъж на 4-то място в същия турнир. През 1988 година националния отбор по футбол на Холандия стават шампиони на Европа и веднъж заемат 3-то място в същия турнир. Холандия заема 8-мо място в класирането за всички времена на ФИФА.

Футболната система в Холандия се състои от 2 професионални футболни лиги и една полупрофесионална футболна лига наречени:

• Еередивзие – най-високата футболна дивизия в Холандия състояща се от 18 отбора
  • Еерсте Дивизие – втората футболна дивизия – 20 отбора
  • Твеете Дивизие – полупрофесионалната футболна дивизия - 18 отбора

Всяка година се организира футболен турнир, наречен КНВБ Бекер – който е еквивалент на купа на Холандия. В този турнир вземат участие всички отбори от първите три дивизии в Холандия, плюс 24 отбора от аматьорските дивизии.

Използваме „бисквитки“, за да гарантираме най-доброто преживяване на нашия уебсайт. Повече информация Разбирам