Футбол в Шотландия

Шотландската Футболна Асоциация е създадена през далечната 1873 година и е една от най-старите футболни организации в света. Тя ръководи футболните дивизии в Шотландия и Националния отбор по футбол на страната. Националния отбор по футбол на Шотландия е един от отборите който е играл в първия международен футболн мач в света. Тази среща е била между националните отбори на Англия и Шотлнадия през 1872 година. През дългата си история Националния отбор на Шотландия няма никакви големи постижения нито в ФИФА Световна купа нито в УЕФА Европейско първенство по футбол, като никога не са преминавали груповата фаза. Шотландия заема 32-ро място в класирането за всички времена на ФИФА.

Всяка година Шотландската футболна асоциация организира национален футболен турнир, наречен Купа на Шотландия, който е турнир с директно отпадане, като всеки отбор се включва в турнира в различна фаза, в зависимост от дивизията в която се състезава. Победителя в турнира става носител на купата на Шотландия и се класира за УЕФА Лига Европа.

Структурата на фубола в Шотлнадия е представена от 4 дивизии с общо 42 отбора. Най-високата дивизя е Премиършип с 12 отбора, на второ място е Чемпиъншип – 10 отбора, трета е Лига 1 – 10 отбора и последна е Лига 2 също с 10 отбора.

Използваме „бисквитки“, за да гарантираме най-доброто преживяване на нашия уебсайт. Повече информация Разбирам