Футбол в Турция

Турската футболна федерация е организация която определя структурата на футболната дивизионна система в Турция и ръководи Националния отбор по футбол на Турция. За цялата си история националния отбор е успявал само два пъти да се класира за ФИФА Световна купа по футбол, но въпреки това упсява да спечели третото място в първенството през 2002 година. Отборът участва 4 пъти в Европейското първенство по футбол организирано от ФИФА, като най-доброто им постижение е достигане на полу-финалите. Турция заема 36 място в вечната класация на ФИФА.

Турската дивизионна система е разделена на 8 нива. Като първите 4 от тях са с професионални футболни отбори и се наричат:

• Супер Лига – най-висшата футболна лига в Турция с 18 отбора в нея
  • 1 Лига – 18 отбора
  • 2 Лига – разделена на 2 групи (Бяла и Червена) всяка с по 18 отбора
  • 3 Лига също разделена но на 3 групи (Група 1, Група 2 и Група 3), всяка от тях също с по 18 отбора

Останалите футболни дивизии са аматьорски.

Ежегоно се организират два национални футболни турнира, наречени Купа на Турция и Суперкупа на Турция. В купата на Турция участват 156 отбора от всички дивизии, като победителя от турнира печели правото да участва в УЕФА Лига Европа. Суперкупата на Турция е събитие от един мач между шампиона на Турция и носителя на купата на Турция.

Използваме „бисквитки“, за да гарантираме най-доброто преживяване на нашия уебсайт. Повече информация Разбирам