U
O
U2.5
O2.5

УЕФА Лига на нациите е футболен турнир в който участват националните отбори на страните. За първи път турнира се провежда през 2018 година и в него вземат участие всички национални отбори на страните регистрирани в УЕФА, което означава 55 национални отбора за 2018 година. Националните обори са разделени на 4 дивизии (лиги), наречени Лига А – състои се от 12 отбора, Лига B – също 12 отбора, Лига C – 15 отбора и Лига D – 16 отбора. Всяка лига е разделена на групи с по три или четири отбора, като в тази група всеки отбор играе по един мач като домакин и един като гост срещу всички останали отбори в неговата група. Четирите отбора спечелили групите си от Лига А, се срещат на полуфинали, като победителите от двата полуфинала се изправят един срещу друг да определят победителя в турнира УЕФА Лига на нациите. Останалите лиги В,С и D, играят в своите групи за да се изкачат в по-горна лига. Всеки отбор спечелил първото място в групата си се изкачва една лига нагоре, докато последните в групата отпадат в по ниската дивизия (лига). Турнира също дава правото на националните отбори да се състезават за едно от четирите места които гарантира за Европейското първенство по футбол организирано от УЕФА.

Използваме „бисквитки“, за да гарантираме най-доброто преживяване на нашия уебсайт. Повече информация Разбирам