Футбол в Япония

Японската футболна асоциация е създадена през 1921 година и от тогава е организацията, която определя японската футболна дивизионна система и ръководи националния футболен отбор на Япония. Япония има най-много постижения в международни футболни турнири от всички азиатски страни.

Като част от азиатската футболна конфедерация, националния отбор по футбол на Япония, участва в АФК Купа, Азиатската Купа и ФИФА Световна купа. В участието си на ФИФА Световна купа, Япония достига три пъти шестнайсетина финалите. За участията си в АФК Купа, Япония има 4 титли и веднъж завършва на второ място. Страната заема 30-то място в класирането за всички времена на ФИФА.

Японската футболна дивизионна система се състои от иерархично свързани футболни дивизии. Трите най-високи от тях са професионални, а останалите са полу-професионални и аматьорски. Трите най-високи са:

• Джей Лига – най-висшата футболна лига в Япония – 18 отбора
  • Джей Лига 2 – втората футболна лига – 22 отбора
  • Джей Лига 3 – последната професионална футболна лига – 18 отбора

Всяка година от 1921 година до сега, Японската футболна асоциация организира национално футболна състезание, наречено Купа на Императора. Това е състезание с директна елиминация, което е отворено за всички регистрирани футболни отбори в Япония. Победителя печели правото да участва в АФК Шампионска лига.

Използваме „бисквитки“, за да гарантираме най-доброто преживяване на нашия уебсайт. Повече информация Разбирам