24
76
1.86
1.99

Лига I е най-елитната футболна лига в Румъния, основана е през 1909 и съдържа 14 професионални футболни отбора. Сезона е разделен на 2 части. През първата част всеки отбор играе по 26 срещи, по две срещу всеки друг отбор от лигата, на принципа на разменено домакинство. Клубовете се класират според спечелените точки от тези 26 мача. След края на първата част на първенството, първите 6 отбора от крайното класиране се отделят в така наречената шампионска група, като победителя в тази група става шампион на Румъния и получава правото на участие в УЕФА Шампионска лига. Отборите завършили на 2-ро,3-то и 4-то място в пампионската група, заедно с носителя на купата на Румъния се класират за участие в УЕФА Лига Европа. Ако носителя на купата на Румъния вече е класиран за участие в турнир на УЕФА то тогава следващия в класирането получава правото на участие в УЕФА Лига Европа. Последните 8 отбора след първия кръг на първенството се отделят в група на изпадащите и играят нови 14 срещи помежду си да определят кои три отбора ще изпаднат в ниската Лига II. Послените два отбора от групата на изпадащите автоматично отпадат, като техните места се заемат от първите два отбора в Лига II, докато 3-тия отбор от долу нагоре в групата на изпадащите и 3-тия отбор от Лига II играят още един мач и победителя от този двубой ще играе следващия сезон в Лига I.

Използваме „бисквитки“, за да гарантираме най-доброто преживяване на нашия уебсайт. Повече информация Разбирам