Футбол в Русия

Историята на Руския футбол е разделена на два периода, до разпадането на СССР и след това. В днешни дни професионалния и аматьорския, заедно с националния отбор по футбол на Русия се ръководят от Руския Футболен Съюз, който е основан през 1912 година. Националния отбор по футбол на Русия представя страната в международните турнири. Най-доброто постижение при участието в ФИФА Световна купа по футбол е 4-тото място спечелено през 1966 година, докато на Европейското първенство по футбол, един път печелят първото място и три пъти заемат 2-ро място. Русия заема 12 място в класирането за всички времена на ФИФА.

Всяка година Руския Футболен Съюз организира два национални футболни турнира, наречени:

• Купа на Русия
  • Суперкупа на Русия

Купата на Русия е турнир с директна елиминация, като в него участват всички професионални и някои от аматьорските футболни отбори на страната. В зависимост от дивизията в която играят през сезона всеки от отборите се включва през различни етапи от турнира, например отборите от Премиър лигата на Русия се включват в шестнайсетина финалите на турнира. Победителя от турнира се класира за УЕФА Лига Европа освен ако не е класиран вече за някои от турнирите на УЕФА. Суперкупата на Русия е турнир от една среща между шампиона на Русия и носителя на купата на Русия.

Руската футболна система се състои от 3 професионални футболни лиги наречени:

• Премиер Лига – най-висшата футболна лига в страната, състояща се от 16 футболни отбора
  • Национална футболна лига – 20 отбора
  • Професионална футболна лига, която е разделена на 5 групи в зависимост от географското положение на отборите, наречени Западна, Централна, Южна, Източна и Уралска. Броят на клубовете в тези групи варират от 9 до 22.
Използваме „бисквитки“, за да гарантираме най-доброто преживяване на нашия уебсайт. Повече информация Разбирам