Футбол в Саудитска Арабия

Футболната федерация на Саудитска Арабия е основана през 1956 година от Принц Абдула бин Файсал ал Сауд. Това е управляващата организация, която определя структурата на футболните дивизии, и ръководи Националния отбор по футбол на Саудитска Арабия. Националния отбор по футбол на Саудитска Арабия е един от най-добрите азиатски отбори. Това личи и от това, че са се класирали 5 пъти за ФИФА Световна купа, като тяхното най-добро постижение е достигането на 16-тина финалите в турнира. Също така са спечелили 3 пъти Азиатската купа и 3 пъти са завършили на второ място.

Футболната система на Саудитска Арабия се състои от 3 футболни лиги, наречени: Саудитска Професионална Лига - това е най-вишата футболна лига в страната, съставена от 16 отбора, втората е Саудитска Първа Дивизия - 18 отбора и на трето място е Саудитска Втора Дивизия състояща се от 2 групи, всяка от по 10 отбора.

Всяка година се организира национален футболен турнир, наречен "Купа на Краля". Правилата и броя на учстниците са се променяли многократно през годините, но от 2014 година в турнира вземат учстие 153 футболни отбора от цялата страна.

Използваме „бисквитки“, за да гарантираме най-доброто преживяване на нашия уебсайт. Повече информация Разбирам